Välj kartsajt: vintage

Senaste aktiviteter på Vintagekartan (sid 335):

Visar:senaste recensionersenaste vintagebutik-bilder  

  • Betyg: 12013-07-11, kl 18:46, om Vintage HouseVisst är det fina kläder i gott skick, men knappast vintage, och priserna är fruktansvärt höga för second hand! Håller för övrigt med om att man inte blir vänligt bemött, inte ens ett hej fick jag till svar när jag gick in i butiken.

    11 19 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 22013-07-11, kl 16:09, om ÅbyChansenEftersom det fungerar så att de delar hälften av vinsten på grejerna med den som lämnar in och tydligen den som lämnar in sätter priset tenderar prislappen att bli just lite högre. Fast här finns det verkligen mycket grejer. Det är till att gå in och gräva bland grejerna. Vissa saker är det okej pris på, vissa saker rent dyra. T.ex. en gammal barnvagn från 90-talet som var jättesmutsig och ful ville de ha 350 kronor för.

    1 2 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 12013-07-11, kl 16:00, om Hjälpverksamheten Återvinningen Second HandHär är det svårt att göra fynd. Det är höga priser för att vara second hand. Stort utbud, så gräver man runt kanske man hittar något litet som de missat. Är man ute efter något speciellt och kan tänka sig att betala ´vad det kostar´ (eller mer) så kanske man kan hitta något här. Fast då kan man lika gärna köpa på tradera eller nytt! Ex: en IKEA-lampa kostade mer här än jag vet att den gjorde ny på IKEA. De hade ett par gamla använda barnskor som kostade 100 kr också t.ex., och det tycker jag inte är okej för att vara second hand. En bra second hand tar väl en tjugolapp för något sådant?

    1 1 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 52013-07-11, kl 15:14, om Gamla Huset Butik och CaféAlltid trevligt där! Mysigt café med toppenpersonal. Gamla och nya saker att köpa. Prisvärt!

    0 0 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 22013-07-10, kl 17:49, om MyrornaOk butik, trevlig personal. Dock är det lite dyrt, vissa prylar är billigare nytt på ikea...

    1 0 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 52013-07-10, kl 10:27, om Handla second hand PMU Södertäljebra fikabröd i fiket!! goda mackor!! trött personal lika med minus

    2 1 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 42013-07-10, kl 07:33, om ReturbutikenHittar alltid nåt här. Bra priser. Föredrar Retur framför Myrorna, då Myrorna trots sitt utbud har skamligt höga priser på skitsaker.

    7 0 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 32013-07-10, kl 07:14, om MyrornaFint och fräscht men galet dyrt ibland. De FÅR ju trots allt sakerna de säljer, så det höga priset är inte motiverat! Jag åker hellre till Returmarknaden vid Strömpilen, tycker utbudet är liknande och priserna är verkligen jättebra.

    6 0 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 52013-07-09, kl 11:30, om FyndkällarenIt was literary the best second hand shop I´ve ever been! basically it´s an antique shop. Lovely atmosphere. very well-chosen collection.
    Soheila the shop owner is very friendly. She guided us through the shop and explained the story behind some of the valuable stuff. Definitely recommend to anyone particularly all tourists in the Lund.
    Alireza

    12 2 Från Vintagekartan.se
  • Betyg: 42013-07-09, kl 09:38, om MyrornaRätt bra priser och utbud. Lite sur personal men det överlever man.

    0 0 Från Vintagekartan.se